Czym jest BMI?

BMI to wskaźnik masy ciała, który jest bardzo często wykorzystywany do określenia, czy ktoś ma nadwagę lub niedowagę. Jest on łatwy do obliczenia i znajduje szerokie zastosowanie. Przed przystąpieniem do odchudzania warto obliczyć swoje BMI i sprawdzić, ile kilogramów powinniśmy zrzucić.

BMI wskaźnik to masa w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Ten prosty wzór pozwala w przybliżeniu określić, czy musimy zrzucić kilka kilogramów. Największą wadą BMI jest fakt, że ten wskaźnik nie uwzględnia budowy ciała, to znaczy nie bierze pod uwagę tego, że na naszą wagę składa się nie tylko tkanka tłuszczowa, ale również mięśniowa. Z tego powodu nie stosuje się go np. u kulturystów.

Za wynik prawidłowy uznaje się BMI między 18. 5 a 25 – jeśli taki jest rezultat naszych obliczeń, oznacza to, że mamy normalną masę ciała. Wynik powyżej 30 to to otyłość, a poniżej 15 wychudzenie, które uznawane jest za stan zagrożenia dla zdrowia i życia. Jeśli nasz wskaźnik BMI sugeruje nadwagę lub otyłość, powinniśmy wprowadzić zmiany w stylu życia, np. ograniczyć niezdrowe przekąski i zacząć uprawiać sport.