Jakie orzechy są najzdrowsze?
Istnieje wiele rodzajów orzechów, ale najbardziej powszechne są migdały, orzechy pekan, orzechy włoskie i orzeszki ziemne. Orzechy można spożywać na surowo lub prażone (chociaż prażenie utrudnia ich trawienie). Mogą być również stosowane w innych produktach spożywczych, takich jak masło orzechowe. Ogólnie rzecz biorąc, orzechy zawierają dużo zdrowych tłuszczów, które okazały się zmniejszać ryzyko chorób serca. Istnieją pewne badania sugerujące, że niektóre orzechy mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu, jeśli są spożywane regularnie.
Zawartość składników odżywczych w orzechach różni się w zależności od ich odmiany. Migdały są bogate w białko i błonnik. Pistacje zawierają dużo błonnika i witaminy B6, a orzeszki ziemne są bogate w foliany i magnez. Orzechy włoskie zawierają roślinne kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak te występujące w rybach, a także przeciwutleniacze zwane polifenolami.
Korzyści zdrowotne
Orzechy zawierają białko i błonnik, które są ważne dla Twojego zdrowia, ponieważ pomagają Ci czuć się sytym, jednocześnie dostarczając energii i składników odżywczych, których Twój organizm potrzebuje do prawidłowej pracy. Błonnik pomaga również uniknąć zaparć poprzez wchłanianie wody z jelit i ułatwianie przechodzenia odpadów przez jelita.
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations), światowe spożycie orzechów, nasion i roślin strączkowych wzrosło o prawie 10 procent od 1999 roku. W samej Ameryce Północnej spożycie wzrosło w tym okresie o około 16 procent.
Czym więc dokładnie są orzechy?
Orzechy są rodzajem pokarmu roślinnego, który pochodzi z drzew lub krzewów. Orzechy, których nie ma na tej liście, to orzeszki ziemne; jednak są one właściwie roślinami strączkowymi – a nie prawdziwymi orzechami – ponieważ rosną pod ziemią w strąkach podobnych do soi.
Wszystkie orzechy mają ten sam podstawowy, już wcześniej wspomniany profil odżywczy: dużą ilość białka i błonnika, a także zdrowe tłuszcze, takie jak jednonienasycone kwasy tłuszczowe i kwasy omega-3.
Istnieje ponad 100 różnych gatunków orzechów. Są one owocami drzew lub krzewów i rosną na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
Lista najzdrowszych orzechów
Poniżej przedstawiona lista, pozwoli ukazać, jakie orzechy są najzdrowsze:
- Migdały- zawierają one dużą ilość tłuszczów jednonienasyconych, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie. Są bardzo sycące i utrzymują uczucie głodu w ryzach przez długi czas. Migdały mogą być spożywane jako takie lub dodawane do sałatek, deserów lub wypieków, takich jak ciastka i ciasta, aby zwiększyć ich wartość odżywczą jeszcze bardziej.
- Orzechy brazylijskie- jest to kolejny rodzaj orzechów, który jest bogaty w składniki odżywcze. Zawierają duże ilości selenu, cynku, fosforu, żelaza, błonnika i potasu. Orzechy te pomagają obniżyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. Orzechy brazylijskie zawierają również dużą ilość kwasu oleinowego, który jest niezbędnym kwasem tłuszczowym. Pomaga on chronić przed takimi schorzeniami jak rak, cukrzyca, choroby nerek i osteoporoza.
- Nerkowce- są one dobrym źródłem witamin. Zawierają duże ilości cynku i żelaza, a także inne minerały.