Najdroższe wino świata

Wino to trunek znany od tysięcy lat. Do dziś Irańczycy spierają się z Gruzinami, które z państw wcześniej zaczęło jego produkcję. W zależności od kultury danego kraju, jest ono pite do posiłków albo podczas szczególnych okazji. Istnieją jednak wina, które nadają się przede wszystkim na skrajnie wyjątkowe okazje, a ich cena osiąga rekordową wysokość.

Wina z najwyższej półki

Domaine Georges & Christophe Roumier Musigny Grand Cru to wino produkowane we francuskim regionie Cote de Nuits. Eksperci twierdzą, że ten trunek ma najbardziej skomplikowaną mieszankę aromatów, a jego smak nie równa się z żadnym innym. W jednym łyku wyczuć można smak malin, truskawek i przypraw, a za butelkę należy zapłacić prawie 14 tysięcy dolarów. Nieco wyżej w hierarchii win stoi Henri Jayer Cros Parantoux, również produkowany we Francji, który kosztuje ponad 14 tysięcy dolarów za butelkę. Najstarsze roczniki kosztują nawet o dziesięć tysięcy dolarów więcej, a sam trunek podobno zachwyca wiśniowym aromatem i pikantnymi przyprawami.

Najdroższe wina na świecie

Jednym z najdroższych win na świecie jest niemiecki Egon Muller Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese. Jedna butelka wina pochodzącego z regionu Mozela wina kosztuje 15 tysięcy dolarów. Jest to wino białe, a jego cena wynika również z faktu, że nie produkuje się go regularnie. Do produkcji wykorzystywane są specjalnie wybierane owoce, a w trunku można również wyczuć smak marcepanu i miodu. Tysiąc dolarów więcej trzeba zapłacić za Domaine Leroy Musigny Grand Cru produkowane w winnicy Madame Lalou Bize-Leroy. Cena wynika z najlepszych składników oraz samego procesu produkcyjnego, do którego wykorzystywane są wyłącznie naturalne źródła energii. Najdroższe wino świata to obecnie Domaine de la Romanee-Conti Romanee-Conti Grand Cru. Trunek produkuje się z całych kiści winogron Pinot Noir bez usuwania szypułek, a niecały litr trunku kosztuje ponad 20 tysięcy dolarów. Rocznie produkuje się nie więcej niż dziesięć tysięcy butelek.