Hipnoza fascynuje i intryguje, ponieważ prowadzi nas w niewypowiedziane inne miejsca, do serca ciała, wyobraźni i intymności. Poprzez stymulowanie nieświadomych zasobów, technika ta może pomóc nam uzdrowić i znaleźć ulgę od naszych fobii, uzależnień i innych problemów z koncentracją. Skup się na zaburzeniach odżywiania, pomiędzy anoreksją, bulimią i nadwagą, co może przynieść Ci hipnoza?
Hipnoza jako pomoc w zaburzeniach odżywiania.
W jaki sposób hipnoza stymuluje nasze zdolności samouzdrawiania?
Ważne jest, aby wiedzieć, że obsesje i napięcia utrudniają nasz naturalny proces zdrowienia. Zapraszając nasze ciało i umysł do odpoczynku, do “nicnierobienia”, wspieramy samouzdrawianie. To właśnie łącząc się z tą przestrzenią, która istnieje w nas, możemy uzdrawiać. Przeciwnie, kiedy oddalamy się od centrum, pojawia się dyskomfort i niepokój.
Jak hipnoza może leczyć?
Przede wszystkim, pacjenci cierpiący na zaburzenia odżywiania doświadczają ciała jako ograniczenia. Ciało jest wtedy częściej postrzegane jako źródło niezadowolenia niż narzędzie, dzięki któremu mogą się realizować.
W hipnozie osoba poddana hipnozie znajduje wreszcie sposób na nawiązanie kontaktu z samym sobą, budząc swoje osobiste zasoby. Ta praktyka, poprzez skupienie się na jednym ze zmysłów, pozwoli mu zanurzyć się w swoim centrum, co da mu konkretny sposób na bycie bardziej uważnym na komunikaty, które wysyła mu jego ciało. Może je wtedy rozszyfrować, zamiast odkładać na bok. Uzdrowienie oparte na “zintensyfikowanym odczuwaniu” pozwala jednostce na “reinkarnację”, “reinkorporację”, zjednoczenie.
Zaburzenia odżywiania.
Bulimia pochodzi od greckiego słowa “Boulimion”, które oznacza “głód wołowy”. Zjawisko to dotyka 0,2% chłopców i 1,1% dziewcząt w wieku od 12 do 20 lat. Może dotyczyć osób starszych i towarzyszy zarówno nadwadze, jak i niedowadze.
Anorexia nervosa to zaburzenie odżywiania, zwykle u kobiet, które prowadzi do ścisłego i dobrowolnego pozbawiania się jedzenia przez kilka miesięcy, a nawet lat. Chociaż około 20% młodych dziewcząt przyjmuje zachowania restrykcyjne i postne w pewnym momencie swojego życia, tylko mniejszość z nich staje się anorektyczkami.
Mechanizmy psychiczne.
Byłoby iluzoryczne, aby spróbować podać szczegółowe wyjaśnienie pochodzenia tych zaburzeń. W rzeczywistości nawet jeśli są to dwie strony tej samej monety, mają bardzo różne pochodzenie i funkcjonowanie.
Możemy jednak zbliżyć się do funkcjonowania leżącego u podstaw tych nałogowych zachowań, a które objawia się albo poszukiwaniem tego bolesnego uczucia głodu, albo pocieszającym bólem rozdęcia żołądka.
Zachowanie to można rozumieć jako antydepresyjną walkę o wypełnienie nieznośnego poczucia pustki. Zachowanie to odzwierciedla trudność w radzeniu sobie z bodźcami zewnętrznymi i emocjami, jakie one wywołują, i jest oznaką depresji, która ze względu na trudność w przedstawieniu, a więc i opisaniu, wymaga wsparcia cielesnego.
Wreszcie, wspólnym celem nałogowego zachowania jedzenia i operacyjnego funkcjonowania jest nie doświadczanie, czyli niemyślenie cielesne, pozbycie się swojej fizyczności. Następuje prawdziwe porzucenie ciała.