Proste sposoby na poprawę stanu planety

Dbajmy o planetę

Każdy wie, że stan naszej planety nie jest zbyt dobry, a poziom zanieczyszczenia wysoki. Dlatego tak ważne jest to, aby zmienić swoje złe nawyki i zrobić coś dobrego dla środowiska. Bycie zero waste to nie moda, ale z pewnością można określić to jako pewną misję. Tak naprawdę nie trzeba wywracać swojego życia do góry nogami, aby zrobić coś dobrego. Wystarczą drobne zmiany w codziennym życiu. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Kilka sposobów dla lepszego stanu planety

Każdy może zmienić swoje złe przyzwyczajenia i przyczynić się do poprawy stanu planety. Niestety nie mamy zapasowej, warto mieć to na uwadze. Oto kilka prostych sposobów, dzięki którym można przyczynić się do poprawy stanu planety:

  1. Rób listę zakupów – przed wybraniem się do sklepu, zapisz na kartce lub w telefonie to, co jest naprawdę niezbędne. Unikaj marnowania żywności, wyrzucania jedzenia do kosza. Lepiej kupić czegoś za mało i ponownie wybrać się do pobliskiego sklepu, niż marnować jedzenie, którego nie jest się w stanie zjeść.
  2. Pij kranówkę – tak, ona też jest zdrowa i smaczna. Wystarczy zainwestować w dzbanek filtrujący wodę kranową. Dzięki temu unikniesz konieczności kupowania wody butelkowej.
  3. Unikaj przedmiotów jednorazowego użytku – ich używanie to prawdziwe marnotrawstwo oraz sposób na zanieczyszczanie środowiska.
  4. Kupuj produkty na wagę – pakuje je w torby wielokrotnego użytku.
  5. Unikaj spożywania oleju palmowego – niestety można znaleźć go w składzie wielu produktów. Podczas jego zbiorów giną zwierzęta a lasy deszczowe są niszczone.
  6. Nie wyrzucaj resztek jedzenia – niektóre z nich nadają się do użycia jako składnik innych potraw.
  7. Szukaj inspiracji – zero waste blog, tematyczne fora internetowe i grupy na Facebooku to źródło wiedzy i inspiracji na temat zero waste.
  8. Wykorzystuj naturalne zasoby podczas sprzątania – chemia gospodarcza to prawdziwe zło. Wiele produktów pochodzenia naturalnego doskonale poradzi sobie z zanieczyszczeniami, są oczywiście bezpieczne dla środowiska