Łuska sojowa w żywieniu zwierząt hodowlanych

Żywienie zwierząt hodowlanych to bardzo ważny aspekt produkcji żywności. W obecnych czasach zapotrzebowanie na mięso, mleko i jaja jest naprawdę duże. Hodowcy muszą zatem zapewnić swoim zwierzętom odpowiednie pożywienie, aby jednocześnie mogły one szybko rosnąć, zachowując przy tym jednak ich odpowiednie zdrowie. Jeden z popularnych składników żywieniowych dla zwierząt hodowlanych to łuska sojowa. Jest to pozostałość po przetwarzaniu ziarna sojowego, wykorzystywanego na mąkę i olej. W przeszłości łuska taka była traktowana jako odpad, usuwano ją z procesu produkcji. Obecnie jednak zyskała ona na wartości i jest chętnie wykorzystywana jako składnik pasz dla zwierząt hodowlanych.

Dlaczego właśnie łuska sojowa? 

Zawiera ona około 40-50% błonnika pokarmowego oraz 13-16% białka. Białko zawarte w takiej łusce jest trudnostrawne oraz ma niską wartość biologiczną – nie dostarcza zatem organizmowi zwierząt aminokwasów w wystarczającej ilości. Z tego względu nie jest raczej stosowana jako główny składnik w paszach wykorzystywanych do karmienia zwierząt hodowlanych.

Jednak taka łuska może dobrze uzupełnieniać dietę zwierząt hodowlanych. Dzięki swojej wysokiej zawartości błonnika, wpływa ona pozytywnie na trawienie zwierząt, regulując przy tym przemianę materii oraz zapobiega chorobom jelitowym. Zawiera również cenne składniki mineralne, takie jak wapń, fosfor i magnez, które są niezbędne dla odpowiedniego zdrowia zwierząt.

Wykorzystanie łuski sojowej w diecie zwierząt hodowlanych

Aby wykorzystać łuskę sojową jako komponent żywieniowy w diecie zwierząt hodowlanych, hodowcy dodają ją do innych składników paszy, przykładowo takich jak zboża, otręby, siano czy słoma. Jednak, podobnie jak w przypadku innych komponentów paszowych, należy również w skarmianiu łuską zachować umiar, gdyż może to doprowadzić do zaburzeń w trawieniu, a także wchłanianiu składników odżywczych.

Warto również mieć na uwadze, iż nie każde zwierzę hodowlane jest w stanie strawić łuskę sojową w równym stopniu. Niektóre zwierzęta gospodarskie, takie jak krowy, świnie lub kury, są bardziej skłonne do przyswajania błonnika pokarmowego niż inne zwierzęta, przykładowo kozy lub owce. Z tego powodu przed włączeniem łuski sojowej do diety zwierząt hodowlanych, należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą ds. żywienia zwierząt, w celu upewnienia się, iż stosowane dawkowanie jest odpowiednie i zarazem bezpieczne dla danego gatunku zwierząt.

Łuska sojowa może również w różnym stopniu wpływać na jakość mięsa, mleka oraz jaj. Jak wykazały badania, zwierzęta karmione paszą z dodaną do niej łuską, często mają wyższą zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych w mięsie oraz mleku. W przypadku jaj, dodatek łuski sojowej może wpłynąć również na kolor skorupki. Uzyskany w ten sposób efekt może mieć skutek pozytywny lub negatywny, jest to zależne od danej preferencji konsumentów.

 

Łuska zatem może być cennym składnikiem pasz wykorzystywanych w żywieniu zwierząt hodowlanych, jednak nie powinna ona stanowić głównego źródła białka w ich diecie. Równowaga w żywieniu oraz właściwe dawkowanie paszy, to kluczowy element zdrowia oraz odpowiedniego rozwoju zwierząt hodowlanych.