Kilka zasad ekologicznego życia – segregacja śmieci i odpady niebezpieczne

Niewątpliwie zmiany klimatu i szereg innych zmian sprawiają, że baczniej przyglądamy się naszym wyborom i decyzją i z większą rozwagą podchodzimy do tematu ekologicznego życia w zgodzie z naturą. Segregacja śmieci to coś, co uskutecznia obecnie każdy z nas, jednak, czy robimy to we właściwy sposób, czy dobrze do tego podchodzimy, czy jest coś, co moglibyśmy jeszcze zmienić i poprawić?

Segregowanie śmieci i mniejsza ich produkcja

Przede wszystkim przy okazji myślenia o bardziej ekologicznym życiu warto rozważyć, czy udałoby się nam produkować mniej śmieci. Być może idąc na zakupy, nie zabieramy wielorazowych toreb, albo pakujemy dwa pomidory w foliową torebkę, która od razu po rozpakowaniu ląduje w śmietniku. Być może moglibyśmy zamienić picie wody z plastikowej butelki na picie wody z kranu, która byłaby przez nas filtrowana w specjalnym dzbanku, co jest nie tylko dużo bardziej ekologiczne, ale też tańsze. Takie drobnostki mogą sprawić, że produkcja śmieci zmniejszy się do absolutnego minimum. Warto także rozważyć kupno pojemników na gotowe jedzenie. Często wybierając się do restauracji, zamawiamy posiłek na wynos i dostajemy go w jednorazowym pojemniku. Zabierając do restauracji własny, przygotowany do tego pojemnik możemy nie tylko zaoszczędzić złotówkę na opakowaniu, ale także nie przynosić do domu kolejnych śmieci. Wiele marketów i delikatesów oferuje możliwość kupna do własnych pojemników, co znacznie ułatwia proces życia bardziej ekologicznego.

Odpady niebezpiecznie – to nie prawda, że nie masz ich w domu

Kolejną kwestią wartą uwagi są odpady niebezpieczne. Wiele osób uważa, że należą do nich głównie oleje przepracowane, środki higieniczne i medyczne. Nie wiedzą, że odpady niebezpieczne produkuje każdy z nas. Do najbardziej popularnych i najczęstszych zaliczamy baterie, żarówki, tusze do drukarek, telefony i wszystkie sprzęty elektroniczne. Odbiór odpadów niebezpiecznych dotyczy zatem telewizorów, pralek, lodówek, wszystkich dużych sprzętów. Transport odpadów niebezpiecznych można zamówić wprost do domu albo zainteresować się czy w okolicy nie ma czasem punktu, który takie zbiórki organizuje. Nie ma bowiem sensu wzywać firmę zajmującą się wywozem odpadów po zabraniu kilku baterii, czy żarówek. W przypadku większych i bardziej konkretnych śmieci absolutnie konieczne jest wezwanie firmy, która przyjedzie na miejsce i odbierze od nas zużyte sprzęty. Odbiór odpadów niebezpiecznych nie jest kosztowny.