Atopowe zapalenie skóry: objawy i leczenie.

Atopia odnosi się do podłoża alergicznego, zwykle dziedzicznego. Alergie, które objawiają się przez drogi oddechowe w postaci astmy lub nieżytu nosa, lub przez skórę w postaci zapalenia skóry. Dermatozy te nazywane są wtedy atopowym zapaleniem skóry lub egzemą atopową. Często są one trudne do zniesienia i dotykają szczególnie małe dzieci i niemowlęta. Oto kilka kluczy, które pozwolą lepiej je zrozumieć i pojąć.

Rozpoznawanie atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry lub egzema atopowa jest stanem zapalnym naskórka. Można ją rozpoznać na podstawie kilku objawów.

  1. Silne swędzenie powodujące zaczerwienienie i zmiany skórne oraz suchość skóry na różnych częściach ciała i twarzy. Mają one szorstki wygląd, jak również pęcherzyki, bardzo małe pęcherze, które mogą się sączyć, a następnie tworzyć skorupy.
  2. Niespokojność, a nawet zaburzenia snu, zwłaszcza u niemowląt, które są najczęściej dotknięte chorobą.
  3. Okresy zaostrzenia wyprysku, a następnie remisji.

Dla większej pewności skonsultuj się z lekarzem ogólnym lub dermatologiem, który zasugeruje wykonanie testów alergicznych w celu wyeliminowania przyczyny zapalenia skóry.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry.

Pierwszą przyczyną atopowego zapalenia skóry jest czynnik genetyczny. W rzeczywistości ponad połowa osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry ma rodzic, który jest dotknięty tą chorobą.
Do tego dochodzi czynnik immunologiczny, czyli wysoka wrażliwość na alergeny (takie jak roztocza kurzu, pyłki, sierść zwierząt czy niektóre pokarmy). Niestety, nie zidentyfikowano do tej pory żadnego konkretnego alergenu, który mógłby wywoływać atopowe zapalenie skóry.
Wreszcie, nadmierna higiena może uszkodzić barierę ochronną skóry i stać się czynnikiem pogarszającym jej stan, podobnie jak stres.

Możliwe sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry.

Aby leczyć atopowe zapalenie skóry lub egzemę, należy wykonać dwa kroki. Po pierwsze, poprzez wykonanie podstawowej kuracji, która polega przede wszystkim na utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry. Po drugie, poprzez łagodzenie ognisk zapalnych w momencie ich wystąpienia.
Dla tych dwóch faz istnieją zabiegi na receptę, jak również delikatne i naturalne rozwiązania. To od Ciebie zależy, co będzie najlepsze dla Ciebie lub Twojego dziecka!

Podstawowe zabiegi.

Podstawowe leczenie zapalenia skóry dotyczy skóry jako całości, a nie tylko obszarów dotkniętych chorobą. Oto lista podstawowych zachowań, które należy wprowadzić w życie, aby wyeliminować chorobę.

  1. Myj się specjalnym preparatem do skóry atopowej lub naturalnym mydłem i bierz krótkie prysznice ciepłą wodą, aby nie uszkodzić bariery skórnej.
  2. Codziennie nawilżaj skórę odpowiednimi emolientami. Można również użyć oleju ze słodkich migdałów i dodać kroplę olejku eterycznego z lawendy drobnolistnej, znanej ze swoich właściwości przeciwzapalnych.
  3. Unikać środowisk zadymionych lub przegrzanych.
  4. Dziecko może czuć się zakompleksione, a nawet porzucone, gdy dotknie je ta choroba. Wsparcie i czułość są zatem podwójnie ważne podczas zapalenia skóry, stres i niepokój są czynnikami pogarszającymi sytuację.

Jak mogę złagodzić atak egzemy atopowej?

Podczas ataku egzemy atopowej, ważne jest, aby szybko uzyskać ulgę, aby uniknąć drapania i pogorszenia sytuacji. Kilka zabiegów przepisanych przez lekarza oraz naturalne metody leczenia mogą Ci pomóc.

  1. Dermokortykoidy. Te leki miejscowe mają wiele skutków ubocznych w przypadku przedawkowania. Mogą one być bardzo skuteczne, ale nigdy nie powinny być traktowane lekkomyślnie.
  2. Antybiotyki doustne lub miejscowe w najcięższych przypadkach.
  3. Kojące okłady z szałwii lub kwiatu macierzanki (znanego również jako rumianek niemiecki). Wykonuje się je poprzez zaparzanie kwiatów we wrzącej wodzie przez kilka minut, a następnie schładzanie. Są one następnie nakładane na zmienione chorobowo miejsca za pomocą sterylnego kompresu.