Wodorosty lekarstwem na wiele problemów zdrowotnych.

Algi morskie a zdrowie

Wodorosty to żywność szczególnie bogata w minerały, witaminy i pierwiastki śladowe. Posiadają je wszystkie w najlepszej do przyswojenia postaci, ponieważ ich minerały i pierwiastki są zintegrowane z żywą tkanką rośliny. Rośliny morskie zawierają nawet do 20 razy więcej minerałów niż rośliny lądowe, ponadto obfitują w witaminy i inne elementy niezbędne dla ludzkiego organizmu. Są dzięki temu idealnym źródłem pokarmowym i leczniczym. Wspólnym środowiskiem wodorostów jest ocean stąd też posiadają one wiele cech wspólnych,
Wodorosty są skuteczne w dietach odchudzających za sprawą swoich właściwości oczyszczająych. Niektóre z wodorostów potrafią nawet usunąć z organizmu radioaktywne i toksyczne metale.

Duże ilości chlorofilu, żelaza, aminokwasów, witaminy B12 i innych składników odżywczych zawartych w mikroalgach przyczyniają się do wyleczenia anemii. W początkowej fazie leczenia anemii w organizmie, dietą można całkowicie uzupełnić niedobór żelaza, który jest jednym z najczęstrzych powodów występowania tej choroby.
Bez wystarczającej iości wapnia kości robią się słabe, a nerwy i serce przestają sprawnie funkcjonować.

Ilość białka i wapnia w niektórych wodorostach na 100g:

Nori – 35g, białka, 60mg wapń
Kelp -16g białko, 1099mg wapń
Wakame – 13g białko, 1300mg wapń
Kombu – 7g białko, 800mg wapń,
Hijiki – 6g białko, 1400mg wapń
Agar-agar/kanten – 2g, 400mg wapń,
Dla porównania mleko w 100g produktu zawiera 119 mg wapnia, jaja 56mg, a kurczak 11mg na 100g produktu.

W tradycyjnej medycynie chińskiej kelp i inne wodorosty, które są bogatym źródłem jodu, wykorzystuje się w leczeniu raka.
Wszystkie wodorosty sa doskonałym źródłem fluoru czyli halogenu, który wzmacnia funkcje obronne całego organizmu, oraz zębów i kości.

Algi morskie są grupą pokarmową zawierającą największą liczbę minerałów i najszerszy ich zestaw spośród wszystkich organizmów i z tego powodu uważane są za żywność szczególnie bogata w minerały. Są skuteczne nawet w małych ilościach i w postaci suplementów.