Dieta dla ciężarnej kobiety z nadwagą

Wiadomo, że ciąża jest jednym z najbardziej krytycznych okresów dla kobiet.

Według statystyk Centers for Disease Control and Prevention, około dwie trzecie kobiet w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę lub jest otyłych przed zajściem w ciążę, a w czasie ciąży przybiera na wadze jeszcze bardziej.

Dieta dla ciężarnej z nadwagą

Aby pomóc przyszłej mamie schudnąć, należy przygotować zdrową dietę dla kobiet w ciąży z nadwagą. Kluczem jest skupienie się na białku, pełnych ziarnach, owocach, warzywach i zdrowych tłuszczach, takich jak oliwa z oliwek.

Oto przewodnik krok po kroku, jak schudnąć w czasie ciąży.

Jeśli chcesz schudnąć w czasie ciąży, zmniejsz porcje spożywanych pokarmów o 10-15%. Zaleca się, aby nie spożywać pokarmów o wysokiej kaloryczności, które zawierają dużo tłuszczów nasyconych i cukru.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zauważysz, że jesteś zbyt głodna, musisz zwiększyć spożycie posiłków, dodając do swojego regularnego planu posiłków trochę więcej pokarmów bogatych w kalorie. Możesz również uzyskać wskazówki, jak kontrolować głód podczas ciąży, konsultując się z lekarzem lub dietetykiem.

Możesz również sprawdzić listę składników na opakowaniach żywności, które kupujesz w sklepie. Staraj się unikać produktów, które zawierają sztuczne słodziki, alkohole cukrowe lub glutaminian sodu (MSG). Możesz również spróbować zastosować naturalne domowe sposoby na zmniejszenie wagi w czasie ciąży, które na pewno okażą się dla Ciebie korzystne na dłuższą metę.

Rozpoczęcie diety w ciąży może być wyzwaniem. Możesz mieć apetyt na niektóre pokarmy lub czuć się zmęczona i nie mieć ochoty na gotowanie. Istnieją jednak pewne dobre produkty spożywcze, które pomogą Ci zachować zdrowie i uczucie sytości podczas ciąży.

Jeśli tylko kontrolujesz spożycie kalorii, jedzenie owoców i warzyw jest świetnym sposobem na kontrolowanie wagi w ciąży. Owoce o wysokiej zawartości wody, takie jak arbuz, kantalupa, truskawki i brzoskwinie są świetne, jeśli próbujesz schudnąć, ponieważ wypełniają cię bez dodawania zbyt wielu kalorii do diety.

Ta dieta dla ciężarnej z nadwagą jest naprawdę bardzo ważna zarówno dla niej jaki i dla przyszłego dziecka.

Bycie w ciąży to szczególny okres w życiu kobiety. Większość przyszłych matek odczuwa radość i podekscytowanie w oczekiwaniu na przyjście swojego dziecka. Jednak dla niektórych kobiet ciąża wiąże się z poczuciem braku formy, nieatrakcyjności i obawą o skutki zdrowotne, jakie przyrost wagi może mieć zarówno dla matki, jak i dziecka.

Dla niektórych kobiet te obawy mogą przerodzić się w obsesję, co prowadzi do niepotrzebnego stresu i poczucia winy związanego z ciążą. Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, możesz zadawać sobie pytanie, dlaczego tak dużo przybierasz na wadze podczas ciąży. Przyczyna przyrostu masy ciała nie ma wiele wspólnego z ilością spożywanych pokarmów lub ilością ćwiczeń fizycznych. Jest to raczej związane ze wzrostem hormonów progesteronu i estrogenu, które wchodzą w skład łożyska (organu łączącego dziecko z matką) i które przygotowują organizm do karmienia piersią po porodzie. Hormony te powodują również zwiększoną retencję płynów w tkankach Twojego ciała. Dlatego nawet jeśli nie jesz ani nie pijesz więcej niż zwykle, bardzo możliwe, że przytyłaś w ciąży od 10 do 15 lub więcej kilogramów. Ważne jest, abyś spróbowała się zrelaksować i cieszyć się tym okresem w swoim życiu.