Pielęgnacja skóry naczynkowej

Cera naczynkowa nie jest niczym, czego można pozazdrościć. Cienka, delikatna i wrażliwa skóra podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Wymaga ona specjalnej pielęgnacji, która ukoi możliwe podrażnienia i zapobiega powstawaniu nowych. Jak pielęgnować skórę naczynkową, aby ją wzmocnić?

Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej

Podstawą jest regularne oczyszczanie rano i wieczorem. Musi zaczynać się demakijażu delikatnymi płatkami kosmetycznymi lub olejami. Unikamy przy tym pocierania skóry, a raczej delikatnie zdejmujemy makijaż.
Następnie oczyszczamy skórę, najlepiej delikatnymi piankami z użyciem letniej wody. Nie możemy drażnić skóry używając szorstkich gąbek lub szczotek do mycia. Jeśli chcemy takie gadżety najlepsze będą delikatne, miękkie szczotki.
Unikamy mechanicznych peelingów, czyli tych z drobinami. Mogą wywołać rozległe podrażnienie. Najlepiej używać delikatnych peelingów enzymatycznych.
Na wszystko nakładamy nawilżający krem lub balsam do twarzy i oraz filtr przeciwsłoneczny 50. Powinniśmy używać takiego filtra przez cały rok, gdyż chroni skórę przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych, które mogą pogłębiać problemy skóry naczynkowej.

Skórze naczynkowej dobrze robią kosmetyki z witaminami C, E i K, a także pantenolem, gliceryną i olejami roślinnymi. Unikać należy za to kosmetyków z alkoholem etylowym i silnie perfumowane.

Jak pielęgnować skórę naczynkową latem i zimą?

Trzeba pamiętać o tym, że pielęgnacja skóry bardzo zależy od warunków jakie panują na zewnątrz. Dlatego pielęgnację należy dostosować do pory roku.
Latem szczególnie należy pamiętać o nakładaniu filtru przeciwsłonecznego i ponownego aplikowaniu go w ciągu dnia. Działanie słońca jest bowiem drażniące dla delikatnej skóry naczynkowej. Z tego powodu też należy unikać długiej ekspozycji na Słońce, gwałtownych zmian temperatury – np ustawianie maksymalnej klimatyzacji i nawiewu na twarz, mycie twarzy zimną wodą. Pod ręką powinniśmy mieć również krem nawilżający oraz butelkę wody, aby utrzymać nawilżenie skóry.
Zimą również skóra może zostać łatwo podrażniona. Dlatego krem z filtrem i nawilżający powinien być pod ręką. Nawilżamy przesuszone powietrze w domu, aby skóra nie odczuła negatywnych konsekwencji ogrzewania. Nie myjemy, ani płuczemy twarzy ciepłą wodą. Staramy się osłonić ją przed zimnym wiatrem i ogólnie niską temperaturą.