Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Choć wiąże się z wieloma wspaniałymi emocjami, naturalnie powoduje również wiele zmian w kobiecym ciele, które przez 9 miesięcy przygotowuje się do wymagającego porodu. Przez ten czas dochodzi także do gwałtownego zwiększenia masy ciała – choć większość kilogramów traci się w trakcie porodu i połogu, zwiększona tkanka tłuszczowa, która wcześniej zapewniała bezpieczeństwo dziecku w brzuchu matki, może pozostać i stanowić powód kompleksów. Podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z nadmiernymi kilogramami podczas urlopu macierzyńskiego!
Nie szukaj wymówek
Początkowy okres po porodzie jest wyjątkowo ciężki dla matczynego organizmu. Połóg może trwać nawet do 6 tygodniu, kiedy to warto spędzić większość czasu na regeneracji po wysiłku, jakiemu zostaje poddany organizm w trakcie porodu. Spędź ten czas na odpoczynku, staraj się możliwie dużo spać i leżeć tak, by zagoiły się wszystkie powstałe obrażenia.
Pamiętaj jednak, że okres połogu szybko mija. Już kilka tygodni po porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu możesz wprowadzić proste ćwiczenia. Oczywiście, przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej warto skorzystać z pomocy lekarza, który oceni stan organizmu i podpowie, jakie ćwiczenia będą bezpieczne i skuteczne. Już od pierwszych dni życia dziecka wskazane są spacery – początkowo krótkie, piętnastominutowe, z czasem wydłużone. Jeśli rodzisz wiosną lub latem z pewnością będziesz mieć okazję do spędzania nawet kilku godzin poza domem. Młody organizm dziecka buduje w ten sposób odporność, zaś Ty możesz zaznać odpowiedniej dawki ruchu. Na organizm wpływ mają także codziennie czynności – sprzątanie, mycie podłóg czy prasowanie kalorie spalają bardzo szybko!
Warto również codziennie przeznaczyć choćby 15 minut na bardziej intensywny trening. Choć codzienność z noworodkiem może być wyczerpująca, wiele ćwiczeń możesz wykonywać przy nim (np. przysiady, brzuszki, ćwiczenia z tabaty, jogę).
Dieta matki karmiącej
Okres urlopu macierzyńskiego to doskonały czas, by zadbać o swoją dietę. Jeśli karmisz piersią, masz do tego dodatkową motywację – mleko produkowane jest z Twojej krwi, dlatego warto dla zdrowia dziecka zadbać o prawidłowe odżywianie. Staraj się jeść produkty lekkostrawne i pełnowartościowe. Zrezygnuj z potraw ciężkich i smażonych, wybieraj mięsa duszone i pieczone. Zadbaj o dużą ilość warzyw i owoców w diecie. Zamień białe pieczywo na pieczywo pełnoziarniste, które obfituje w zdrowe ziarna i dużą ilość błonnika. Unikaj słodkich, gazowanych napojów, kupnych słodyczy i dań wyjątkowo tłustych. Nawet jeśli swoje dziecko karmisz mlekiem modyfikowanym pamiętaj, że odpowiednia dieta pozwoli cieszyć Ci się lepszym samopoczuciem, co z pewnością ułatwi Ci pierwsze chwile z dzieckiem.