Posiadanie własnego gospodarstwa to szereg zadań, których często nie da wykonać się bez pomocy odpowiedniej maszyny rolniczej. Zwłaszcza w przypadku zbioru zbóż nieoceniony okaże się kombajn – jaki jednak wybrać? Czym kierować się przed jego zakupem? Zachęcamy do poznania wskazówek zawartych w poniższym artykule.
Zakup kombajnu – na co zwrócić szczególną uwagę?
Stając się właścicielem gospodarstwa rolnego wiele osób sen z powiek spędza wybór odpowiednich maszyn. Większość prac nie może się bez nich obyć, co oznacza, że ich zakup jest właściwie konieczny. Jedną z częściej użytkowanych maszyn jest zwłaszcza kombajn, jak na przykład bizon z056, niezbędny przy zbiorze zbóż. Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem? Z pewnością musi być on komfortowy, dzięki czemu wszelkie czynności z jego pomocą będą przebiegać sprawnie. Poszukując kombajnu zbożowego, warto sprawdzić szczególnie jego wydajność i koszty eksploatacji. Istotne jest także, aby maszyna generowała jak najniższe straty ziarna. Jakie jeszcze kwestie ważne są podczas wyboru kombajnu?
Dobór kombajnu do obszaru gospodarstwa rolnego
Jednym z kluczowych czynników, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru kombajnu, jest jego wydajność. W tym przypadku trzeba sprawdzić jaką powierzchnię w hektarach dana maszyna jest w stanie zebrać podczas roboczego sezonu. Maszyny o mocy silnika ok. 110 km, których szerokość robocza zespołu żniwnego wynosi ok. 4 m, są w stanie zebrać w sezonie nawet do 300 hektarów. Na większych gospodarstwach może przydać się jednak większy kombajn, którego szerokość zespołu żniwnego będzie wynosić 5-7 m, posiadające wydajność aż do 700 hektarów w sezonie.
Kombajn zbożowy nowy czy używany, który wybrać?
Nowe maszyny to często znaczny wydatek, który może okazać się niekiedy zbyt obciążający. Decydując się na zakup używanego kombajnu, można liczyć na sporą oszczędność. Warto jednak pamiętać, że zakup najtańszego kombajnu nie zawsze będzie opłacalny. Chociaż oferta może okazać się kusząca, sprzęt wymagać może dużego nakładu gotówki na jego naprawy i eksploatację, co finalnie przyniesie więcej strat niż zysku. Dobrej jakości kombajny z drugiej ręki można kupić już od kwoty ok. 60 tysięcy złotych. Warto ponadto zwrócić uwagę na koszt części wybranego przez siebie modelu, takich jak między innymi rozdrabniacz słomy czy ramie młocarni do odbioru ziarna na worki. Istotna jest także ich dostępność, dzięki czemu w razie potrzeby bez problemu będzie można nabyć potrzebne wyposażenie.
Bizon z056 – najpopularniejszy kombajn na polskich polach
Jednym z chętniej kupowanych kombajnów, które aktualnie nie są już produkowane, jest kombajn Bizon z056. Model ten cieszy się szczególną popularnością mimo upływu lat, przede wszystkim z uwagi na ich wysoką jakość i łatwą dostępność części zamiennych. Maszyna ta doskonale sprawdza się w przypadku zbioru z pnia podstawowych czterech rodzajów zbóż, jak i pozostałych kultur nasiennych, kiedy w kombajnie zastosowane zostaną odpowiednie adaptery. Co ważne, w przypadku konieczności naprawy podczas ewentualnej awarii kombajnu nie trzeba martwić się wysokimi kosztami, zaś potrzebne części można w wygodny sposób zamówić przez Internet.
Kiedy kupić kombajn rotorowy, a kiedy tradycyjny?
Obydwa rodzaje maszyn różni zarówno sposób ich działania, jak i umiejscowienie bębna młócącego. Chociaż proces ścinania i podawania zbóż wygląda podobnie, inaczej przebiega etap młócenia i separacji ziaren. W przypadku modeli tradycyjnych bęben młócący wybija ziarna z kłosów – w kombajnach rotorowych ziarna są natomiast z nich wycierane, co mimo iż przebiega mniej dynamicznie, potrafi znacząco zminimalizować uszkodzenia ziarna. Z tego też względu, maszyny rotorowe używane są najczęściej w gospodarstwach, w których jakość ziaren stanowi priorytetową kwestię. Ich zaletą jest też wysoka wydajność, co umożliwia szybkie koszenie nawet rozległych terenów. Kombajny tradycyjne doskonale sprawdzają się na mniejszych obszarach o nieregularnych kształtach. Warto wybrać ten rodzaj maszyny również wtedy, gdy na polu znajdują się liczne przeszkody bądź warunki podczas żniw często bywają niesprzyjające.