Objawy zakażenia rotawirusem i sposoby leczenia

Rotawirusy

Zakażenie rotawirusem jest wyjątkowo nieprzyjemne. Każdy, kto przeżył tych kilka ciężkich dni z pewnością zastanawia się nad opcją zaszczepienia. Rotawirus potrafi przetrwać w ciężkich warunkach i bardzo łatwo się nim zarazić. Może przetrwać na różnego rodzaju powierzchniach przez długi czas. Wystarczy dotknąć poręczy czy innego przedmiotu, który wcześniej dotknęła osoba zakażona, aby mieć co najmniej kilka dni wyjętych z życia. Narażone są szczególnie dzieci, które poprzez dotyk i smak poznają świat, a więc często przenoszą różnego rodzaju wirusy wprost do swojego organizmu. Więcej informacji znajdziesz poniżej.

Rotawirus objawy leczenie

Objawy zakażenia rowtawirusem można rozpoznać bardzo łatwo. Najczęstsze z nich to:

  • gorączka,
  • wymioty,
  • biegunka.

Te objawy są nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale mogą także być bardzo niebezpieczne. Istnieje bowiem duże ryzyko odwodnienia, dlatego należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki w celu leczenia. W przypadku dzieci, szczególnie niemowląt, pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Nie warto leczyć małych dzieci na własną rękę, ponieważ można zrobić im krzywdę.
Leczenie polega głównie na zwalczaniu uciążliwych objawów oraz nawodnieniu organizmu i dostarczeniu ważnych mikroelementów. Elektroloty oraz probiotyki są więc podstawą w leczeniu zakażenia rotwairusem. Nie można zapominać także o nawodnieniu.

Zapobieganie

Czy zakażeniu rowatiwurem można zapobiec? W niektórych przypadkach może być to trudne, z pewnością jednak warto próbować. Podstawową kwestią jest odpowiednia higiena i unikanie dotykania klamek i innych przedmiotów, które mają kontakt z wieloma osobami. Takie miejsca to na przykład kina czy galerie handlowe. Po skorzystaniu z publicznej toalety i po powrocie do domu, należy dokładnie umyć ręce. Zawsze przy sobie warto mieć również żel antybakteryjny albo płyn dezynfekujący. Warto wspomnieć o tym, iż na rotawirusa istnieje odpowiednia szczepionka.